top of page

MEZUNİYET SONRASI DHY SÜRECİNİN ADIMLARI

Adım 1: Sürecin başlaması için ilk önce tıp fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra fakültenizin mezuniyetinizi YÖKSİS’ten onaylaması gerekmektedir. Onay verildikten sonra E-Devlet üzerinden Mezuniyet Belgenizi sorgulayabilir ve görebilirsiniz.


Adım 2: Mezuniyetiniz onaylandıktan sonra fakülteniz diplomanızın tescillenmesi için bilgilerinizi Sağlık Bakanlığıyla paylaşacak. Diplomanız tescillendikten sonra resmi olarak Tabip unvanını alacaksınız ve artık bilgilerinizi Doktor Bilgi Bankasından görüntüleyebiliyor olacaksınız. (Doktor Bilgi Bankası hakkında daha fazla bilgi için ilgili bölümümüzü okuyabilirsiniz.)


Adım 3: DHY atamalarının iki ayda bir olmak üzere yılda altı defa yapıldığından önceki bölümlerde detaylıca bahsetmiştik. Ülkemiz tıp fakülteleri genellikle Haziran veya Temmuz ayında mezun vermektedirler. Bunu takiben de yılın çift aylarında yapılan DHY atamalarından Ağustos atamasına mezuniyeti onaylanmış ve diploması tescil edilmiş tüm yeni mezun hekimler otomatik olarak dahil edileceklerdir. Şayet Haziran veya Temmuz aylarından sonra mezun olduysanız, başvuru süreci gereği Ağustos ayındaki DHY atamasına girememeniz çok olası. Bu nedenle mezuniyetinizden sonraki en yakın DHY atamasına dahil edileceksiniz. Bu aşamaya kadar olan işlemler fakülteniz ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülecek olup sizin herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir. Ancak daha evvel istifa etmiş veya müstafi kalmış bir hekim iseniz kuraya katılmak için tarihi de gözeterek bir dilekçe yollamanız halinde atama listesine alınabilirsiniz.


Adım 4: DHY ataması için başvurular kapandıktan sonra Bakanlık ilan metni, isim listesi ve kura takvimi yayınlayacaktır. Süreç ile ilgili tüm detaylar metinde yer almaktadır. Sonrasında ortalama bir aylık bekleme sürecinden sonra münhal kadrolar açıklanacaktır. Münhal kadroların açılmasını takiben yaklaşık bir hafta içinde PBS üzerinden tercihler alınacaktır. (Bu konu hakkında detaylı bilgi için “DHY Takvimi” bölümümüzü okuyabilirsiniz.)

Adım 5: Tercih sürecinin tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra kura çekimi gerçekleşmektedir. Bu süre 2-7 gündür. Kuranın çekilmesiyle birlikte yeni görev yerinizi öğrenebileceksiniz. Fakat hemen göreve başlayamıyorsunuz. Bunun için önce Tebligat metninin yayınlanmasını ve tebligat listesinde adınızı görmeyi beklemelisiniz. Kura ve Tebligat yayınlanması arasındaki zaman değişmekle birlikte birkaç gün de olabilir, bir ay da sürebilir. Bu sürede yine hekimlerimize beklemek düşüyor.


Adım 6: Son aşamada sizlere, Sağlık Bakanlığı sitesinde tebligat yayınlandıktan ve tebligat listesinde adınızın olduğundan emin olduktan sonra kısa bir süreliğine ÇKYS sistemine adınızın yansımasını beklemek kalıyor. ÇKYS’ye de adınız yansıdıktan sonra görünen kadro yerinde göreve başlayabilirsiniz. Eğer görev yerinizle aynı il sınırları içinde ikametiniz varsa 1 iş günü, farklı il sınırları içerisinde ikametiniz varsa 15 gün içinde göreve başlamanız gerekmektedir.


 

DHY EĞİTİMLERİMİZLE;

MECBURİ HİZMETE HAZIR OLUN!


> DHY EĞİTİM PAKETİ

22 eğitmen tarafından;

Mecburi hizmette işinize en çok yarayacak 50 ders seçildi ve hem ders videosu olarak hem de ekitap olarak derlendi. DHY Eğitimi Videolarında kullanılan ders slaytlarından hazırlanmış Mecburi Hizmet eKitabı, DHY Eğitimi alan herkes ücretsiz gönderilir. Bee Market sayfasından da satın alabilirsiniz.

DHY EĞİTİM PAKETİ-1:

  • 50 ders

  • 1 yıl erişim

  • Mecburi Hizmet Kitabı Hediye
DHY EĞİTİM PAKETİ-2:

  • 50 ders

  • 1 yıl erişim

  • Mecburi Hizmet Kitabı Hediye

  • EKG, Vaka ve Pediatri ebookları Hediye
 

> PRİME ÜYELİK

Prime üye olarak tüm eğitimlere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Tek seferlik ödeme ile 3, 6 ya da 12 aylık Prime Üyelik alabilirsiniz.

Prime üyelik en avantajlı ve indirimli eğitim hizmetimizdir.
100 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page