top of page

Laboratuvar Değerlendirme Serisi-2 HbA1C

Açlık kan şekerinde bir kısım değinmiştik, diyabet tanısında ve takibinde açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri ile birlikte diğer laboratuar parametremiz HbA1c arkadaşlar .Bildiğiniz üzere normalde bir miktar glukoz hemoglobine bağlı olarak durur, hiperglisemide ise daha fazla glikozillenme olmaktadır.Standardizasyonu yapılmış şekilde diyabet tanısı ve takibinde HbA1C kullanılmaktadır.

HbA1c’nin anlamı : APG + PPG

• Ölçümden önceki ortalama 3 aylık glisemi ile ilişkilidir.

– %50 son 1 ay,

– %30 ölçümden önceki 2. ay

– %20 önceki 3. aydaki glisemik değişiklikleri yansıtır.

• HbA1c arttıkça APG’nin katkısı daha çoktur.

• Normale yakınsa PPG’nin katkısı daha ön plandadır.

Açlık plazma şekerinde değinmiştik , yine hatırlatalım diyabette öncelikle TOKLUK KAN ŞEKERİ bozulur arkadaşlar, ASM ve 2.-3. basamakta TOKLUK KAN ŞEKERİ yerine nadiren random kan şekeri bakmaktayız, normalde tokluk kan şekeri dememiz için dolu dolu yemekten 2 saat sonra baktığımız şeker olmalı.Yukarıdaki tablo çok güzel bir tablo ,farkında iseniz HbA1c nin 7.3 e kadar çoğunluğuna (%70) TOKLUK KAN ŞEKERİ etkilemekte,7.3 ve sonrası için AÇLIK KAN ŞEKERİ ile beraber TOKLUK %50 /%50 sonrasında açlık kan şekeri öne geçiyor (8.5 ve üzerinde ) .Dm tanısında standardize edilmiş laboratuarda bakıldı ise 6.5 ve üzeri DİYABET , 5.7-6.4 arası ise PREDİYABET dedirtir arkadaşlar.

Bizlerin tokluk kan şekeri bakamadığımızdan ve diyabette öncelikle Tokluk şekeri bozulduğundan AKŞ+HbA1c bakmamız , gözden kaçma oranını düşürecektir.Diyabet tanısı yanında takipte kullandığımız bir parametre altta 1998’de yapılan çalışmada her bir birimdeki risk azalması dikkat çekici.

Yine takipte (son kılavuzlarda değişmiş olabilir kontrol ediniz) belli gruplarda hedeflerimiz bu şekilde;

Yine yeni tanı DM ve TAKİPTE kulandığımız güzel bir tablo; BANA HbA1C ni söyle sana son 3 ayda KAN ŞEKERİN kaçta gezdi söyleyeyim mi buradan biliyorsunuz! Yani hastada HbA1C : 6 ise ortalama kan şekeri (açlık ve tokluk ) 126 da gezdi deriz.7 ise;154 (ortalama her bir birimde 30 birim kan şekeri artar!)

HbA1C de önemli noktalardan biri de ETKİLEYEN durumları bilmek ,anemi de HbA1c kan şekeri yüksek olmasına rağmen yanlış düşük çıkabilir.

Son söz ; standardize olduktan sonra tanı ve takipte güzel bir parametre ,yanlış yüksek ve yanlış düşük durumları da mutlaka dikkate almalı ,iyi çalışmalar.


 

EĞİTİM ÖNERİLERİ

 

AİLE HEKİMLİĞİ EĞİTİMİ

Aile hekimleri, aile hekimliği asistan doktorları ve acilde asm'de çalışan doktorlar, dhy'ye hazırlananlar için faydalı olacak birçok pratik bilgi ve dikkat edilmesi gereken konuya değinilen 8 derslik eğitim.


Toplam Süre: 519 dakika

Video Sayısı: 10

Erişim Süresi: 60 gün

 

EBOOKLARA GÖZ ATIN:

817 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page