top of page

DOKTOR BİLGİ BANKASI NEDİR?

Sağlık Bakanlığı tanımına göre Doktor Bilgi Bankası (DBB), Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Doktor Ünvanı adı altında tüm branşlarda görev yapan ve Eczacı Ünvanına sahip personellerin uygulamada yapılan sorgu sonucunda kişisel, eğitim ve sertifikalı eğitimler ile ilgili bilgilerine ulaşmak için kullandığı bir uygulamadır. Yani Sağlık Bakanlığına kayıtlı olan hekimlerin isim, baba adı, uyruk, cinsiyet, çalışma durumu, mezun olunan üniversite ve fakülte gibi kişisel bilgilerin yanı sıra diploma numarası, diploma tescil numarası ve tescil tarihi, sertifikalı eğitimler gibi bilgileri de görebileceği bir Sağlık Bakanlığı uygulamasıdır.

Hekimlik hayatınız boyunca kullanacağınız bazı bilgiler bu uygulamaya yansıtılır. Ancak bu sisteme bilgilerinizle kendiniz kayıt olamazsınız. Tıp fakültesinden yeni mezun olan hekimlerin diploması tescil edilmek üzere Sağlık Bakanlığına gönderilir. Sağlık Bakanlığı diplomayı tescil ettikten sonra, bir diploma numaranız ve tescil numaranız olur. Hekimler bu numaraları hekimlik hayatı boyunca kullanırlar; buna paralel olarak hekimlerin kaşelerinde ve e-imzalarında kullanılan numaralar bunlardan başkası değildir.Diplomanız en geç iki hafta içinde tescil edilir. Diploması tescil edilen hekim Sağlık Bakanlığı sistemine resmen Tabip olarak geçmiş olur. Özetle bu uygulama kaydınız varsa Sağlık Bakanlığı tarafından tanınan bir hekimsiniz demektir. Şayet sistemde adınızı yine de göremiyorsanız ya okulunuz diplomanızı Sağlık Bakanlığına henüz göndermemiştir ya da diplomanız bakanlığa ulaşmış ancak daha tescil edilmemiştir. Okulunuzla konuşup bilgi alabilir, diplomanızı göndermemişlerse işleri hızlandırmaları talep edebilirsiniz. Ama diplomanız bakanlığa ulaşmışsa endişeye mahal yok çünkü en geç iki hafta içinde diplomanız tescil edilecek ve sistemde kaydınız Tabip olarak görülecektir. Ayrıca uygulamaya yeni kayıt olan her hekimin ismi en yakın DHY kurasına da yazılmış olur.


Peki sistemde diploma numaranız ve tescil numaranızdan başka ne görünür? Kimlik kartınızda da yazmakta olan bazı kişisel bilgiler, yukarıda bahsetmiş olduğumuz ek kişisel bilgiler, üniversiteniz ve fakülteniz, ayrıca hekimlik hayatınız boyunca katıldığınız sertifikalı eğitimler görünür. Akupunktur, fitoterapi, mezoterapi, ozon tedavisi gibi eğitimler ve bu eğitimlerden almaya hak kazandığınız sertifikalar sisteme kaydedilir.


Önceleri farklı bağlantılarla açılan nispeten daha karmaşık olan bu sisteme artık E-Devlet üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. E-Devlet Kapısında e-hizmetler bölümünü tıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı ardından Doktor Bilgi Bankası seçilerek uygulama giriş yapılabilir.


 

DHY EĞİTİMLERİMİZLE;

MECBURİ HİZMETE HAZIR OLUN!


> DHY EĞİTİM PAKETİ

22 eğitmen tarafından;

Mecburi hizmette işinize en çok yarayacak 50 ders seçildi ve hem ders videosu olarak hem de ekitap olarak derlendi. DHY Eğitimi Videolarında kullanılan ders slaytlarından hazırlanmış Mecburi Hizmet eKitabı, DHY Eğitimi alan herkes ücretsiz gönderilir. Bee Market sayfasından da satın alabilirsiniz.

DHY EĞİTİM PAKETİ-1:

  • 50 ders

  • 1 yıl erişim

  • Mecburi Hizmet Kitabı Hediye
DHY EĞİTİM PAKETİ-2:

  • 50 ders

  • 1 yıl erişim

  • Mecburi Hizmet Kitabı Hediye

  • EKG, Vaka ve Pediatri ebookları Hediye
 

> PRİME ÜYELİK

Prime üye olarak tüm eğitimlere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz. Tek seferlik ödeme ile 3, 6 ya da 12 aylık Prime Üyelik alabilirsiniz.

Prime üyelik en avantajlı ve indirimli eğitim hizmetimizdir.
263 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page