top of page

BİR SOLUKTA ZİKA VİRÜSÜ ENFEKSİYONU

Asya Kaplan Sivrisineği ile Bulaşabilen Hastalıklar-3


●Zika virüsü, enfekte Aedes sivrisineklerinin ısırması yoluyla insanlara bulaşıyor. Bu sivrisinek türü genellikle gündüzleri ısırır ve durgun sularda (özellikle insan yapımı kaplarda) ürer.


●Zika virüsü enfeksiyonunun klinik belirtileri arasında makülopapüler kaşıntılı döküntü, artralji (özellikle el ve ayakların küçük eklemlerinde) veya konjonktivit (pürülan olmayan) ile birlikte akut düşük dereceli ateş başlangıcı; Bu semptomlardan iki veya daha fazlası mevcutsa klinik hastalık Zika virüsü hastalığı ile uyumludur. Zika virüsü enfeksiyonu aynı zamanda konjenital mikrosefali, fetal kayıp ve Guillain-Barré sendromuyla da ilişkilendirilmiştir.


●Sivrisinek ısırığı ile klinik belirtilerin başlangıcı arasındaki kuluçka süresi tipik olarak 2-14 gündür. Hastalık genellikle hafiftir; klinik belirtiler genellikle 2-7 gün içinde düzelir. Asemptomatik enfeksiyon yaygındır; Zika virüsü ile enfekte olan kişilerin %20-25'inde semptomlar gelişir. Bir kişi enfekte olduğunda, muhtemelen gelecekteki enfeksiyonlardan korunacaktır.


Tipik klinik belirtileri ve ilgili epidemiyolojik maruziyeti (Zika virüsü enfeksiyonunun sivrisinek yoluyla bulaştığının bildirildiği bir bölgede ikamet etmek veya bu bölgeye seyahat etmek veya bu koşulları karşılayan bir kişiyle korunmasız cinsel temas) olan kişilerde Zika virüsü enfeksiyonu tanısından şüphelenilmelidir.


●Zika virüsü enfeksiyonunun tanısı, Zika viral RNA'sı (serum, idrar veya tam kanda) veya seroloji için gerçek zamanlı ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) testi yoluyla konulur. Tanısal testlere yaklaşım, semptomların başlangıcından sonraki başvuru zamanlamasına bağlıdır.


●Zika virüsü enfeksiyonunun spesifik bir tedavisi ve önlenmesine yönelik bir aşı bulunmamaktadır. Yönetim semptomatik tedaviden oluşur. Önleyici tedbirler, sivrisinek ısırıklarını önlemeye yönelik kişisel koruyucu önlemleri ve sivrisinek üreme alanlarını ortadan kaldırmaya ve kontrol etmeye yönelik önlemlerin alınmasını içerir.


●Zika virüsünün cinsel yolla bulaştığı açıklanmıştır. Tüm bölgelerde, Zika virüsü enfeksiyonu olan veya hamile bir partneri olan (sivrisineklerin bulaştığı bölgelere seyahat veya cinsel temas yoluyla) maruz kalan erkek veya kadınlar, hamilelik süresince korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Zika virüsünün sivrisineklerle bulaştığı bölgelerde bireylerin cinsel aktiviteden (vajinal, anal ve oral seks) kaçınması veya aktif bulaşma devam ederken bariyer koruması kullanması akıllıca olacaktır.


Erkekler (semptomatik olsun ya da olmasın) korunmasız cinsel ilişkiden önce semptomların başlangıcından (semptomatikse) sonra en az üç ay beklemeli veya Zika virüsüne son olası maruz kalma (asemptomatikse) sonrasında beklemelidir.


•Kadınlar (semptomatik olsun ya da olmasın) korunmasız cinsel ilişkiden önce semptomların başlangıcından (semptomatikse) sonra en az 8 hafta veya Zika virüsüne son olası maruziyetten (asemptomatikse) sonra en az sekiz hafta beklemelidir.Not: UPTODATE’ten yararlanılarak hazırlanmıştır (Son erişim: Ağustos 2023)

  

> PRİME ÜYELİK NEDİR?

Bee Akademi, Prime Üyelik. DHY Eğitimi Dahil
  • Prime üye olarak tüm eğitimlere sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.

  • Tek seferlik ödeme ile 3, 6 ya da 12 aylık Prime Üyelik alabilirsiniz.

  • Prime üyelik en avantajlı ve indirimli eğitim hizmetimizdir.

  • 6 ve 12 Aylık Prime Üyeliklerde tüm ebooklar hediyedir.

130 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page